Австралийски цветни есенции
Ароматерапия
Използването на растения за лечение е старо колкото човешката история. Известно е, че най-ранният трактат за билките принадлежи на китайски император и е съставен някъде преди повече от 3000 години. Други автори твърдят, че древната аюрведа е разказвала за лечебната сила на растенията още преди 5000 години. Намерени са и папируси от древен Египет, които представляват списъци с лечебни субстанции.
Интересен и също толкова древен вариант на използването на лечебните растения са благовонните влияния на ароматните растения.
Етеричните масла са уникален баланс между въздействието на материална субстанция (под формата на феноли, глюкозиди, смоли и т.н.) и на нематериалните енергийни вибрации на аромата.
Преди да приложим дадено етерично масло, трябва да имаме предвид следните важни неща:
Тест за чувствителност – капваме една капка етерично масло върху клечка за уши, докосваме с нея много леко вътрешната част на китката, покриваме мястото с лейкопласт и не го мием 24 часа. Ако се появи сърбеж, парене, обрив, не трябва да използваме етеричното масло.
Проверка на фирмата производител на етеричните масла – маслата трябва да са с доказан биологичен произход (един от ориентирите може да бъде дали маслото може да се използва за вътрешна употреба), да не са синтетични, колкото и привлекателна да е цената им.
Усещане на аромата с обонянието ни - тялото ни трябва да го хареса.
Когато приготвяме комбинация за спрей, лосион, крем, масажно масло и т.н., е много добре да прибавяме и етерични масла. Те се прибавят накрая, имат и консервиращо действие.
Разновидност на етеричните масла са флоралните води. Всъщност флоралните води, наричани още хидрозоли, са вторичен продукт от производството на етерични масла, като в тях остават всички водоразтворими вещества от лечебните растения. За нашите цели флоралните води могат да се използват като основа за спрейовете или лосионите (вместо обикновената пречистена вода)
Препоръчваме:
http://aromatherapybible.com/using-essential-oils-and-plants